Live – Mest populære fodboldnyheder

Indkast Redaktionen

Ferran Torres ramt af måltørke i PSG

Den tidligere Barcelona-angriber åbnede sit PSG-ophold med både en ligadobbelt og et Champions League-hattrick. Siden er scoringsrytmen stoppet, mens parisernes sejrsstime er fortsat.

Ferran Torres har nu spillet seks PSG-kampe i træk uden at score. Der er samtidig gået mere end 40 dage siden den tidligere Barcelona-angribers seneste mål for den franske klub.

Det fremgår af en aktuel gennemgang hos 3Cat. Måltørken fortsatte i Paris Saint-Germains 5-1-sejr ude over Le Havre, hvor Ferran kom frem til muligheder uden at få bolden i mål.

I stedet blev Achraf Hakimi kampens store offensive navn med tre mål og to assists. Ferrans nuværende periode står i kontrast til begyndelsen i Paris, hvor han scorede to gange i sin første Ligue 1-kamp og fulgte op med et hattrick i sin første Champions League-kamp mod Slovan Bratislava.

PSG's resultater er fortsat i den modsatte retning af Ferrans personlige scoringskurve. Holdet har vundet ni kampe i træk på tværs af Ligue 1 og Champions League.

Pedro Porro afslører særlig besked til Ferran før VM-finalen
Pedro Porro fortæller, hvad han sagde til Ferran Torres før VM-finalen. Den særlige opfordring fik senere en dramatisk betydning for Spanien.

Raphinha tog ordet efter nederlag til PSG – Sådan reagerede Barcelona internt
Raphinha tog ansvar i Barcelonas omklædningsrum efter nederlaget til PSG. Også Joan Laporta opsøgte spillerne efter kampen i Paris.

Eks-Barcelona-talent skaber intern uro i PSG før gensyn
En anden tidligere Barcelona-spiller har også fået en voksende rolle i PSG. Udviklingen omkring Dro Fernandez har skabt intern konkurrence blandt klubbens unge.

Fodboldnyheder

Live – Mest læste håndboldnyheder

Live – Mest læste ishockeynyheder