FC Nordsjælland topper en Superliga-statistik, som ikke giver anledning til jubel. Efter 12 spillerunder i sæsonen 2026/27 står Farum-klubben med 29 brændte store chancer. Det er flest af alle 12 hold i FotMobs statistik over store brændte chancer.
Lyngby følger lige efter med 27, mens Viborg er nummer tre med 23. Afstanden er tydeligere til FC København, AGF og OB, der alle har brændt 20 store chancer.
Mange muligheder – men ikke tilsvarende mange scoringer
Tallene er særligt opsigtsvækkende, fordi FC Nordsjælland også topper FotMobs opgørelse over skabte store chancer med 43. Klubben er altså god til at spille sig frem til de farlige situationer, men har samtidig ladet flest af de store muligheder gå til spilde.
FCN står noteret for 18 mål efter de første 12 runder. Tallene dokumenterer ikke i sig selv, hvor mange ekstra mål eller point holdet kunne have opnået. En brændt stor chance er heller ikke det samme som et hvilket som helst mislykket skud. Alligevel sætter statistikken en præcis ramme om en del af holdets offensive udfordringer.
Træneren om beslutningerne
Søndagens 1-1-kamp ude mod Silkeborg IF, den 25. oktober, gav endnu et indblik i den problemstilling. Ifølge FC Nordsjællands eget kampreferat kom holdet frem til flere store muligheder i første halvleg, men gik til pause bagud 0-1. Alexander Lind sikrede udligningen efter pausen.
Efter kampen satte cheftræner Jens Fønsskov Olsen ord på de situationer, hvor holdet ikke får nok ud af sine muligheder:
– Når vi har muligheden, træffer vi nogle forkerte beslutninger.
Udtalelsen stammer fra FC Nordsjælland. Fønsskov Olsen fremhævede også mængden af uafgjorte kampe som det, der fyldte mest hos ham.
Top 10 – brændte store chancer i Superligaen
1 – FC Nordsjælland
29 brændte store chancer.
2 – Lyngby
27 brændte store chancer.
3 – Viborg FF
23 brændte store chancer.
4 – FC København
20 brændte store chancer.
4 – AGF
20 brændte store chancer.
4 – OB
20 brændte store chancer.
7 – FC Midtjylland
18 brændte store chancer.
7 – Randers FC
18 brændte store chancer.
9 – Brøndby IF
17 brændte store chancer.
10 – Sønderjyske
16 brændte store chancer.
FCN-profil sætter konkurrenterne af i Superligaen – begyndte på gaden i Ghana
Prince Amoako Junior har sat konkurrenterne af på en individuel Superliga-liste. Klubben har også fortalt, hvor kantspilleren lærte at udfordre modstandere.
Transfer-chok: Storklub dumper Superliga-stjernes niveau
FC Nordsjællands Ibrahim Adel er blevet vurderet af en egyptisk storklub, som ifølge en tv-vært har konkrete forbehold over for hans spil med bolden.
Brøndby topper overraskende Superliga-tal – men FCK er skarpere
Brøndby fører en helt anden Superliga-statistik, men FC København slår de blå-gule på træfsikkerheden. Se tallene og den markante forskel mellem klubberne.






























