Fan-reaktioner: Chelsea – Manchester City
“Godt gået, drenge. I det mindste vandt de uden at lukke mål ind – en sejr og et clean sheet. Jeg satte pris på Doku og Savio, begge spillere har evnen til at løbe med bolden, hvilket er godt for klubben. Jeg vil gerne have, at Ederson forbedrer sin evne til at stoppe bolden. Han bør lære at gribe bolden uden, at den hopper igen – det var tæt på at koste os et mål. Heldigvis var Jackson offside”
“Det ser ud til, at Pep allerede har besluttet, at Kovacic er Rodris backup. Ud fra de første to kampe ser det ud til, at han vil tage et stort skridt op i denne sæson. Defensivt solid, energiske løb på midtbanen og et De Bruyne-lignende kanonskud. Vi har en spiller i vores hænder”
“Ikke godt nok, på trods af en 2-0 sejr. Den eneste chance for, at vi ender i top 4 i denne sæson, er, hvis vi ikke fokuserer på Champions League, trækker os fra Klub-VM, og undgår karantæner og skader. Jeg håber også på en bedre præstation i den svære kamp mod Ipswich næste uge og på, at Rodri er tilbage”
“Thumbs up til Kovacic – han styrede midtbanen rigtig godt. Man lagde slet ikke mærke til, at Rodri ikke var der, og med et mål som bonus spillede fyren ekstremt godt. Han er min kampens spiller”
“Vores forsvar var solidt i dag, alle fire backs var fremragende. Tak til holdet for at give os det resultat, vi ønskede. Savio vil snart blive ustoppelig. Bernardo skal stramme op – han gjorde ingenting på midtbanen i dag. Kovacic spillede begge roller”