Frederik Rønnow kan være på vej mod et længe ventet comeback.
Ifølge det tyske medie Welt trænede den 34-årige dansker onsdag igen med resten af Union Berlins trup efter at have været ude siden slutningen af april med en skade i lysken.
Dermed er Rønnow et skridt tættere på at vende tilbage mellem stængerne, selv om det fortsat er uvist, om han når at blive klar til Bundesliga-premieren mod Eintracht Frankfurt på lørdag.
Rønnow har haft en flot karriere med succes i både Danmark og Tyskland. Efter gennembruddet i AC Horsens og nogen flotte sæsoner med Brøndby tog han springet til Bundesligaen, hvor han har spillet for Eintracht Frankfurt, Schalke 04 og siden 2021 Union Berlin. Den rutinerede målmand står desuden noteret for 10 A-landskampe for Danmark.
Den danske keeper har været en fast profil hos Union Berlin gennem de seneste sæsoner, og et comeback vil være en stor styrkelse for klubben forud for den nye Bundesliga-sæson.





























