Den engelske landsholdsspiller Trent Alexander-Arnold har kontraktudløb med Liverpool efter denne sæson, og de vil meget gerne forlænge kontrakten med den stærke højre back.
De får dog konkurrence af Real Madrid, der meget gerne vil have Alexander-Arnolds underskrift på en fri transfer til sommer, så det er lidt af en kamp om hans underskrift i øjeblikket.
The Sun skriver, at Alexander-Arnold lige nu tjener 1,6 mio. kroner om ugen i Liverpool, og den engelske storklub har tilbudt ham en ny kontrakt for de kommende fem år, hvor han kan komme til at tjene 2,2 mio. kroner om ugen.
Mediet skriver dog også, at der er lidt vej endnu, før de kan blive enige, for Alexander-Arnold kræver angiveligt hele 3,1 mio. kroner om ugen for at skrive under på den nye kontrakt.