Live – Mest populære fodboldnyheder

Magnus Nyby

Dinamo holder fast i FCM-angriber trods skade

Junior Brumado er fortsat på vej væk fra FC Midtjylland. Ifølge Sportske Novosti holder Dinamo Zagreb fast i aftalen, selv om angriberen har pådraget sig en alvorlig knæskade.

FC Midtjyllands angriber Junior Brumado er fortsat på vej mod et skifte til Dinamo Zagreb – selv om han har pådraget sig en alvorlig knæskade.

Ifølge det kroatiske medie Sportske Novosti har den brasilianske angriber allerede underskrevet en forhåndsaftale med den kroatiske storklub.

Planen er, at Brumado skal gennemføre et lægetjek i Zagreb i december. Først derefter vil Dinamo træffe den endelige beslutning om at færdiggøre handlen.

Den alvorlige skade har skabt usikkerhed om transferen, men ifølge mediet har Dinamo Zagreb ingen planer om at trække sig fra aftalen på nuværende tidspunkt.

Dermed ser den kroatiske storklub fortsat ud til at tro på, at FC Midtjyllands angriber kan vende stærkt tilbage og blive en del af klubbens fremtidige planer.

Fodboldnyheder

Live – Mest læste håndboldnyheder

Live – Mest læste ishockeynyheder