LIVE - Mest læste Fodboldnyheder

Oliver Otte Okstrøm

Det er helt sindssygt: Højlund rygtes til Real Madrid

Rasmus Højlund kan åbenbart være på vej mod en ny storklub.

Rasmus Højlund kan være på vej væk fra Manchester United – i hvert fald midlertidigt. Ifølge det spanske medie Defensa Central har Real Madrid udset sig den danske angriber som en mulig forstærkning i det kommende transfervindue. En lejeaftale er i spil, og Manchester United skulle angiveligt være åbne for idéen.

Det sker efter en sæson, der ikke bød på mange lyspunkter for hverken United eller Madrid. Ruben Amorims mandskab sluttede helt nede som nummer 15 i Premier League og tabte Europa League-finalen til Tottenham. Real Madrid kunne trods en sejr i FIFA Intercontinental Cup hverken hente La Liga, Champions League eller Copa del Rey.

Begge klubber har allerede sat gang i genopbygningen. Matheus Cunha er blevet hentet til Old Trafford fra Wolves, mens Trent Alexander-Arnold skifter til Bernabéu. I hovedstaden har Xabi Alonso samtidig overtaget roret efter Carlo Ancelotti.

Alonso skulle efter sigende have et ønske om at styrke angrebet, og det er her, Højlunds navn er kommet i spil. Ifølge førnævnte spanske medie er Madrid villige til at overtage den danske angribers løn – i omegnen af 37,25 millioner danske kroner årligt – men det bliver næppe nogen permanent aftale. United ønsker ikke at sælge, men kan se fordele i en lejeaftale, hvis Højlund kan få gang i målformen andetsteds.

Højlund har i sine 95 kampe for United scoret 26 mål og lavet seks assists, men har haft svært ved for alvor at slå igennem i en sæson, hvor hele holdet kæmpede. Det er dog ikke kun Real Madrid, der har fået øje på danskeren. Ifølge samme medie er han også blevet tilbudt til Inter, AC Milan og Atlético Madrid.

At Real Madrid overhovedet overvejer at hente Højlund, har vakt opsigt i Spanien, hvor angrebet allerede tæller navne som Kylian Mbappé, Vinicius Junior og den kommende komet Endrick. I det selskab skal Højlund sandsynligvis ikke forvente mange minutter.

Hos Inter kan situationen være en anden. Klubben har tidligere haft succes med at hente unge angribere, der havde brug for et skifte i omgivelserne. Spørgsmålet er, om det er dér, Højlund bedst kan finde tilbage til det, han viste i Atalanta og på det danske landshold.

Real Madrid har måske Højlund i kikkerten – men det er ikke sikkert, det bliver i den hvide trøje, han skal genstarte karrieren.


 

LIVE - Mest læste Håndboldnyheder

LIVE - Mest læste ishockeynyheder