Live – Mest populære fodboldnyheder

Redaktionen

Defour: United er virkelig interesseret

Standard Liege-midtbanemanden Steven Defour har udtrykt, at han er klar til en ny udfordring og United er mere end villig til at give ham udfordringer.

22-årige Defour har længe været sat i forbindelse med et skifte til Manchester United og belgieren fortæller da også at United holder et vågent øje med ham.

– Jeg ved at Manchester United holder skarpt øje med mig og min situation her i Standard Liege. Men der har endnu ikke været en officiel kontakt endnu, siger Steven Defour ifølge Fourfourtwo.com.

– Jeg har været ude i lang tid med en skade, men jeg spiller på højt niveau igen. Chancen for, at jeg skifter klub er rimelig stor, når jeg spiller som jeg gør i øjeblikket.

Defour fortæller, at et skifte har været på trapperne i flere sæsoner, men at kærligheden til sin belgiske klub Standard Liege har været årsag til at intet er sket.

– Jeg har haft mange muligheder for at skifte væk fra Standard i de sidste par sæsoner, men jeg elsker simpelthen klubben for højt til, at jeg har kunne forlade den. Men jeg er 22 år nu, og jeg må også begynde at tænke på mig selv og min egen karriere.

Sir Alex forestiller sig, at Defour skal tage over for Paul Scholes på Uniteds midtbane, da Scholes karriere lakker mod enden.

Fodboldnyheder

Live – Mest læste håndboldnyheder

Live – Mest læste ishockeynyheder