Et uformelt møde mellem Deco og agent Juanma López bekræfter Barcelonas store tilfredshed med Dani Olmo og Joan Garcia.
Ifølge SPORT holdt FC Barcelonas sportsdirektør Deco mandag et uformelt møde med agent Juanma López, der repræsenterer to af klubbens varmeste navne i øjeblikket: Dani Olmo og Joan Garcia.
Formålet var ikke at træffe beslutninger, men at gennemgå de to spilleres aktuelle situation, og her var tonen tydelig. Klubben er mere end tilfreds.
Dani Olmo har endelig ramt topniveau efter en periode med usikkerhed og sparsomme minutter. Den spanske kreatør var igen afgørende i weekenden, hvor han med to mål mod Deportivo Alavés sikrede Barcelona sejren og et comeback på førstepladsen i LaLiga. Han forventes også at starte mod Atlético Madrid.
Også Joan Garcia fylder meget i Barcelonas vurderinger. Målmanden har fået stor respekt i omklædningsrummet og stærk opbakning fra fansene. Hans præstationer mod Alavés, hvor han leverede afgørende redninger på 2-1, blev fremhævet som endnu et eksempel på hans voksende betydning.
Mødet mellem Deco og López ændrer ikke noget her og nu, men bekræfter klubbens store tilfredshed og tro på begge spillere.