Live – Mest populære fodboldnyheder

Patrick Andersen

Dansk MLS-profil udtaget til stjernespækket kamp

Anders Dreyer er blevet udtaget til MLS All-Star-kampen mod Liga MX. Danskeren har leveret seks mål og ni assists i 15 MLS-kampe for San Diego FC.

Anders Dreyer får igen chancen på MLS’ store scene.

Den danske San Diego FC-profil er blevet udtaget til årets MLS All-Star-trup, der møder en All-Star-trup fra den mexicanske Liga MX den 29. juli på Bank of America Stadium i Charlotte.

Det skriver KUSI/Fox 5.

Dreyer spiller sin anden sæson i San Diego FC og har leveret seks mål og ni assists i 15 MLS-kampe. Dermed har danskeren fortsat den stærke udvikling fra klubbens første sæson i ligaen.

I 2025 blev Anders Dreyer kåret til MLS Newcomer of the Year efter en markant debutsæson for San Diego FC. Han var også med i sidste års All-Star-kamp mod Liga MX’ udvalgte profiler.

San Diego FC har fået en stærk dansk profil i ligaen med både Dreyer og Marcus Ingvartsen som offensive nøglespillere. Mens Ingvartsen blander sig i topscorerkampen, har Dreyer markeret sig som en af ligaens mest produktive oplæggere.

Årets MLS All-Star-trup tæller også store navne som Lionel Messi, Son Heung-min, Rodrigo De Paul og Petar Musa. I alt har 13 spillere i truppen repræsenteret deres land ved sommerens VM.

Fodboldnyheder

Live – Mest læste håndboldnyheder

Live – Mest læste ishockeynyheder