Dansk chok kan give fyring i Premier League-klub
Australieren, der blev fyret i Tottenham så sent som i juni, har endnu ikke vundet i sine første seks kampe som Forest-manager. Torsdag blev det til et 3-2-nederlag til FC Midtjylland, hvor danskernes dødboldstyrke endnu engang blev afgørende. Ousmane Diao, Mads Bech og Valdemar Byskov stod for scoringerne, mens hjemmeholdet blot kunne svare igen via Dan Ndoye og et sent straffespark af Chris Wood.
”You’re getting sacked in the morning,” lød det fra dele af hjemmepublikummet, mens andre sang til fordel for Postecoglous forgænger, Nuno Espírito Santo.
Ejer Evangelos Marinakis havde næppe forestillet sig, at modstanden mod trænerskiftet ville vokse så hurtigt. Postecoglou blev ansat den 9. september og har haft begrænset tid med sin nye trup, men spillet har foreløbig været præget af usikkerhed og manglende struktur.
Med Premier League-kamp mod Newcastle på søndag og Chelsea i vente efter landskampspausen, risikerer Postecoglou at stå over for endnu et kortvarigt og bittert ophold i engelsk fodbold.
Spørgsmålet er ikke længere, om Forest har problemer – men om krisen allerede er så dyb, at klubben igen må skifte manden i trænersædet.