Live – Mest populære fodboldnyheder

Lasse Friis

Chelsea rydder op i deres målmænd!

Chelsea har netop skilt sig af med Kepa på lån til Bournemouth. Petrovic skal til Strasbourg på lån også.

Chelsea har væltet i keepere de sidste par sæsoner. Det ser dog ud til, at de begynder at rydde op nu. Det er allerede officielt, at de forlænger deres kontrakt med Kepa til 2026, men de sender ham til gengæld på leje hos Bournemouth i den her sæson. Der er ingen købsoption. 

Djordje Petrovic ligner også en mand, der bliver lejet ud. Chelsea og Strasbourg er langt i forhandlingerne om en 1-årig lejeaftale. Der mangler blot papirarbejdet. 

Chelsea ser frem mod den her sæson, hvor de vil prøve at gøre det bedre end sidste sæson. Den nye træner vil derfor blive glad for, at han nu kan vide sig mere sikker på, hvilken målmand han har til rådighed. 

 

Live – Mest læste håndboldnyheder

Mest læste ishockeynyheder

Kommer snart