LIVE - Mest læste Fodboldnyheder

Jeppe Syndergaard Jensen

Brandvarm dansker gået i stykker i Italien! - Kan være en gave for en anden dansker!

Den tidligere Silkeborg IF-angriber, Alexander Lind, kan vise sig at være gået i stykker for Pisa. Skaden kan bane vejen for en anden dansker.

Den danske angriber, Alexander Lind, der tidligere har repræsenteret Silkeborg IF, leverer nu varen i italienske Pisa, hvor han sammen med klubben er på vej op i Serie A. Men danskeren hoppede fra under en træning i påsken for Inzaghis tropper, grundet en skade. 

Det lokale italienske mediet, QUI-news-Pisa.it, skriver, at “han kan misse kampen den 25. april imod Brescia på grund af en skade i baglåret”. Skaden til Lind kan bane vejen for en anden dansker i klubben - nemlig Henrik Meister, der spås at starte imod Brescia, hvis ikke Lind bliver klar. 

21-årige Henrik Meister har haft en kometkarriere efter korte ophold i FA2000, Fremad Amager, Sarpsborg og senest Stade Rennais. Nu kan han altså få chancen for start d. 25. april imod Brescia, hvilket synes at være på bekostning af en anden dansker, der må se sig selv skadet.

LIVE - Mest læste Håndboldnyheder

LIVE - Mest læste ishockeynyheder