Live – Mest populære fodboldnyheder

Patrick Andersen

Blev kasseret i FCK: Nu fået debut i Brøndby

Oskar Fenger fik sin Superliga-debut for Brøndby i 6-0-sejren over Sønderjyske efter få måneder i klubben siden skiftet fra FC Københavns U19-hold i vinter.

Oskar Fenger fik i fredags sin Superliga-debut for Brøndby i 6-0-sejren over Sønderjyske, og for den unge spiller blev det kulminationen på nogle bemærkelsesværdige måneder.

I vinter skiftede han fra FC Københavns U19-hold til Brøndbys U19-hold, og efter en stærk periode i den blå-gule ungdomsafdeling blev han nu sendt på banen på Brøndby Stadion i en kamp, der endte med at blive en stor aften for hjemmeholdet.

Efter opgøret lagde han heller ikke skjul på, at debuten havde fyldt meget i tankerne, selv om han ikke havde turdet tage noget for givet.

“Selvfølgelig havde jeg gået rundt og håbet på det.”

Han understregede samtidig, at det hele først og fremmest havde været et håb og ikke noget, han havde forventet.

“Ja, selvfølgelig. Jeg havde jo kun håbet på det. Jeg havde ikke forventet noget. Men ja, det er da formodningen. Det går i opfyldelse, det er jeg bare super glad for.”

At det allerede er gået så hurtigt i Brøndby, havde han heller ikke regnet med, selv om ønsket hele tiden har været der.

“Selvfølgelig havde jeg håbet på, at det ville gå sådan her, at jeg bare kunne drage direkte ind og komme ind i klubben. Men det er jo gået, som jeg gerne ville have det til at gå. Selvfølgelig havde jeg ikke regnet med allerede nu at kunne.”

Fenger gjorde det samtidig klart, at han ikke vil forcere noget, men i stedet holde fast i det arbejde, der har bragt ham hertil.

“Selvfølgelig vil jeg det, men jeg ved, at min tid nok skal komme. Hvis jeg bare bliver ved med at arbejde, som jeg har gjort på U19, og kommer til at fortsætte med at gøre nu, så har det kun givet mere blod på tanden.”

Selve oplevelsen på Brøndby Stadion gjorde også et stort indtryk på den unge debutant.

“Det var fuldstændig magisk. Der er en helt anden stemning på Brøndby Stadion, og som debutant for en meget stærk fanskare, det kan man godt nok mærke. Det har jeg ingen ord for.”

Han blev også spurgt ind til den særlige betydning, som Masterclass-spillere har for fansene, og her mærker han tydeligt, at der følger noget ekstra med.

“Jeg tror bare, at der er en kærlighed for det. Det er ekstra specielt. Men bare helt generelt, man bliver bare set mere. Man har mere fokus på en.”

Til sidst opsummerede han oplevelsen kort.

“Det var fantastisk. Det var en vild kamp. En rigtig god kamp. Det vil tjene fansene.”

Fodboldnyheder

Live – Mest læste håndboldnyheder

Live – Mest læste ishockeynyheder