Nicklas Bendtner er for atter ved at melde sin ankomst igen på den internationale fodboldscene, efter at han i et år har døjet med store smerter i sin lysken, som følge af hans bilulykke sidste år.
Bendtner fik det sidste kvarter for Arsenal mod Manchester City og kom ind og scorede et mål. Danskeren kunne efter kampen ikke mærke noget i lysken, og han er nu fortrøstningsfuld i forhold til fremtiden.
– Det er første gang i et helt år, siden min bilulykke, at jeg ikke føler smerter under og efter, jeg har spillet fodbold, siger Nicklas Bendtner til B.T. og afslører, at han ikke længere er tvunget til at spise piller.
– Ja, jeg spillede på piller hele foråret bare for at kunne gå på banen, men det gjorde jo ikke, at jeg var 100 procent klar, siger landsholdsangriberen til Sporten.dk.
Arsenal ligger nummer to i den engelske Premier League, og med Bendtner tilbage på banen, uden smerter, venter forhåbentlig en stor sæson forude for den 22-årige københavner.






























