Nicklas Bendtner har været igennem en lang periode med skader, men nu ser det endelig ud til at lysne for danskeren. Han kan få comeback allerede på lørdag mod Birmingham, og ifølge Bendtner selv, er han i den måske bedste form nogensinde.
I Arsenal er man glad for endelig at have sin angriber tilbage på fuld styrke:
– Vi må ikke glemme, at siden november har Nicklas præsteret her og der, selvom han aldrig har spillet fast på grund af skader. Udover at han var med til VM, har vi ikke set den rigtige Bendtner i meget lang tid, siger Arsène Wenger ifølge Sportinglife.com
Manageren er knapt så klar i talen omkring Bendtners form som danskeren selv, men han er erkender, at han ser skarpere ud end i meget lang tid:
– Han er tættere på sit bedste nu, end han har været i meget lang tid. Han har været meget handikappet af skader, men de er alle væk nu.





























