Bayern-spiller lækker hemmelighed: Bundesliga-stjerne har valgt ny klub
Liverpool har længe været interesseret i den 22-årige Bayer Leverkusen-profil, og sidste uge afgav klubben angiveligt et bud på imponerende 105 millioner pund. Indtil for nylig forventede englænderne, at Wirtz ville blive i Bundesligaen, hvor Bayern München også har stået klar med åbne arme. Nu har spilleren dog tydeligt indikeret sin interesse for Anfield-klubben.
“Som Bayern-spiller ville jeg selvfølgelig gerne have set ham hos os,” siger Joshua Kimmich til Sky Sports og uddyber:
“Jeg kender ham fra landsholdet og ved, hvor god han er at spille sammen med. Men jeg tror, han allerede har taget sin beslutning. Jeg håber bare, at det ender godt for ham.”
Kimmich understreger, at han primært ønsker det bedste for sin holdkammerat fra landsholdet.
“Når man tager en beslutning, ved man aldrig helt, om den er rigtig. Men uanset hvor han vælger at tage hen, håber jeg, det bliver den rette vej for ham. Han har sine grunde, og jeg krydser fingre for ham,” lyder det fra Bayern-profilen.
Dermed tyder alt nu på, at Wirtz' næste destination bliver Liverpool, selvom intet endnu er officielt bekræftet fra klubberne.