Live – Mest populære fodboldnyheder

Morten Pedersen

Arsenal afviser salg – Kun bud på 150 mio. euro kan ændre deres mening

Arsenal sætter et kæmpe prisskilt på William Saliba for at skræmme interesserede klubber væk.

Arsenal har ingen planer om at miste William Saliba denne sommer, selv om flere af Europas største klubber viser interesse for den franske forsvarsstjerne.

Både Barcelona, Real Madrid og PSG har angiveligt rettet blikket mod Saliba, men hos Arsenal er meldingen klar. Den 25-årige midtstopper er en central del af klubbens fremtid, og der er ingen interesse i at indlede forhandlinger om et salg.

Saliba har udviklet sig til en af Premier Leagues mest komplette forsvarsspillere, og har været en afgørende brik i Arsenals succes de seneste sæsoner. Hans kombination af hurtighed, ro med bolden og stærke defensive evner gør ham til en af de mest eftertragtede stoppere i europæisk fodbold.

Arsenal ønsker derfor at beholde deres franske profil, og ser ham som en af klubbens vigtigste spillere frem mod de kommende sæsoner. Skulle en klub alligevel forsøge at hente ham, vil det kræve et ekstraordinært tilbud.

Ifølge CaughtOffside vil Arsenal kun overveje et salg, hvis der kommer et bud på over 150 millioner euro. Et sådant beløb vil gøre Saliba til en af de dyreste forsvarsspillere i fodboldhistorien.

Mikel Arteta og Arsenal-ledelsen ønsker at bygge holdet op omkring profiler som Saliba, og klubben sender derfor et klart signal til resten af Europa. Den franske forsvarsstjerne forlader ikke Emirates uden en historisk stor handel.

Fodboldnyheder

Live – Mest læste håndboldnyheder

Live – Mest læste ishockeynyheder