Amorim om Obi-Martin: Han skal forbedre sig meget
Selvom han kun er 17 år, så træner den unge danske angriber Chido Obi-Martin med førsteholdet i Manchester United, og han har på det seneste også fået nogle minutter i kamp for dem.
Senest afløste han den anden danske angriber i Manchester United, Rasmus Højlund, da den engelske storklub blev slået ud af FA Cuppen af Fulham i weekenden, og her blev det til 53 minutters spilletid.
Nu fortæller Uniteds manager Ruben Amorim, at både Chido Obi Martin og Ayden Heaven skal forbedre sig, selvom han mener, de er klar til at spille for Manchester United.
- Ayden Heaven og Chido Obi skal begge forbedre sig meget. Men de er klar til at spille for Manchester United.
- De skal være forberedte. Det er vores tradition at sætte unge spillere på førsteholdet, siger Amorim.