Al-Ahli forbereder megabud: Vil have Vini Jr til Saudi
Al-Ahli tæller allerede stjerner såsom Eduard Mendy, Riyad Mahrez, Roberto Firmino og Franck Kessie. Men det er tilsyneladende ikke helt nok starpower, føler Al-Ahli.
TEAMTalk rapporterer, at klubben pt. er igang med at forverede et bud til Real Madrid på svimlende 350 millioner euro, svarende til 2,5 milliarder dkk. Den teoretiske handel ville se Vinicius slå Neymar Jrs rekord fra 2017 med længder, som lød på 222 millioner euro.
Vinicius meldes fuldt fokuseret på Real Madrid for tiden, men Al-Ahli er igang med at bygge forbindelser til Vinicius' agenter, Roc Nation.
Real Madrid er dog ikke meget for at sælge Vinicius Jr, der var blandt favoritterne til Balon D'or sidste år, og i indeværende sæson har bidraget med 16 mål og 12 assists i 32 kampe.