Live – Mest populære fodboldnyheder

Mathias Sørensen

Belgisk wonderkid vil til Barcelona

FC Barcelona har for vane at tiltrække unge stortalenter. Det gælder også PSV´s 17-årige Noah Fernandez.

Det belgiske stortalent imponerede under U-17-EM i maj, hvor han med sine to mål var med til at sende Belgien i semifinalen. Dermed anses han lige nu for at være en af de mest talentfulde spillere i europæisk ungdomsfodbold.

I øjeblikket kæmper den unge belgier for en plads på PSV´s førstehold, men der er ingen tvivl om, hvilken klub han helst ser sig selv spille for i fremtiden.

– Jeg har været Barcelona-fan, siden jeg var barn – på grund af deres måde at spille fodbold på. Min drøm er at spille der en dag og vinde Champions League, siger Noah Fernandez i et interview med Nieuwsblad ifølge Sport.

I første omgang gælder det dog en plads på PSV´s førstehold, inden turen måske en dag går til Barcelona. 

På U-19-plan står Noah Fernandez noteret for fire mål i 29 kampe på tværs af alle turneringer.      

Live – Mest læste håndboldnyheder

Mest læste ishockeynyheder

Kommer snart