Live – Mest populære fodboldnyheder

Mia Bøckmann

Enzo Maresca: “FC København overraskede os”

Torsdag aften tørnede FC København og Chelsea sammen i ottendedelsfinalen i Conference league, som endte med en snæver sejr på 1-2 i Chelseas’ favør.

På trods af at FCK stod langt tilbage på banen i store dele af første halvleg, så afholdte de alligevel englænderne fra de helt store chancer. Alligevel fik Reece James sendt bolden forbi københavnernes målmand Diant Ramaj kort efter pausen i det 46′ minut.

Efter pausen var FCK dog mere i boldbesiddelse og fik rykket spillet længere frem på Chelseas’ banehalvdel, hvilket gav håb om en mulig udligning. Viktor Claesson havde kort tid efter Chelsea kom på tavlen, en stor mulighed for at at udligne i et flot gennemspil, hvor afslutningen gik på indersiden af stolpen. Selvom hjemmeholdet viste gode takter endte Enzo Fernández alligevel med, at bringe sit hold foran med 0-2 efter FCK’s nr. 22 Giorgi Gocholeishvili mistede bolden langt tilbage på egen banehalvdel.

FC København endte med at reducere til 1-2 efter en dødbold, som Gabriel Pereira headede i mål i det 79′ minut. Reduceringen giver fornyet håb til returopgøret, som spilles på Stamford Bridge om en uge. I forrige runde af Conference League tabte FCK også på hjemmebane 1-2 til Heidenheim, men endte alligevel med at hive den hjem i returen i Tyskland, hvor de vandt 1-3.

På pressemødet forinden opgøret udtalte Chelseas’ træner Enzo Maresca, at “FC København er et godt hold, og det er tydeligt hvordan de gerne vil spille både med og uden bolden”. Det kom dog bag på Maresca, at FCK startede kampen ud med at forsvare sig med fem i bagkæden. I en udtalelse til indkast efter kampen sagde han:“De overraskede os lidt, da de startede med en linje med fem. Det har de kun gjort 2 eller 3 kampe i de sidste 3 år. Men jeg synes vi kontrollerede kampen og fortjente at vinde.”

 

 

Live – Mest læste håndboldnyheder

Mest læste ishockeynyheder

Kommer snart