Live – Mest populære fodboldnyheder

Morten Pedersen

Peter Schmeichel: Jeg kunne græde over det

Den tidligere danske topmålmand er meget ked af situationen i Manchester United.

Peter Schmeichel var en af verdens absolut bedste målmænd, da han spillede for Manchester United, og han er stadig et stort navn i den engelske storklub.

Situationen i United er lige nu en lidt anden, end da Schmeichel spillede der, da de lige nu ikke længere er i toppen af engelsk fodbold på samme måde.

Det er en svær situation for klubben, og Schmeichel lægger heller ikke skjul på, hvordan han har det med det, efter det er blevet til to nederlag i de tre første kampe i Premier League i denne sæson, og et nederlag på 3-0 hjemme mod Liverpool senest.– Jeg sad ved siden af Alex Ferguson (Til Liverpool-kampen). Det er virkelig trist. At sidde sammen med ham, og han ser det her, det er virkelig trist for mig.– Klubben har givet manageren (Erik ten Hag) penge. Nu har vi spillet tre kampe, og vi har tabt to. Jeg kunne næsten græde over det, siger Schmeichel. 

Live – Mest læste håndboldnyheder

Mest læste ishockeynyheder

Kommer snart