Live – Mest populære fodboldnyheder

Morten Pedersen

En forsvarsspiller kan forlade Bayern – Men ikke Upamecano!

Det er ikke usandsynligt, at Bayern München sælger en forsvarsspiller, men alle er ikke til salg.

Der har på det seneste været en del spekulationer omkring Bayern Münchens hollandske forsvarsspiller, Matthijs de Ligt, der kan være på vej væk fra den tyske storklub.

Det skulle de være klar til at udnytte hos Manchester United, hvor klubbens hollandske manager Erik ten Hag ikke har lagt skjul på, at han har et godt øje til ham.

Uli Hoeness, der er i bestyrelsen hos Bayern München, er heller ikke afvisende overfor, at de kan sige farvel til en forsvarspiller, så længe det ikke er Dayot Upamecano.– Det er muligt, at en forsvarsspiller vil forlade os. De Ligt er hollænder, og træneren i Manchester United er hollænder..– Jeg vil ikke have noget problem, hvis han bliver. Personligt vil jeg ikke sælge Upamecano, siger Hoeness.

Live – Mest læste håndboldnyheder

Mest læste ishockeynyheder

Kommer snart