Liverpool accepterer bud på Aquilani
Af Nicolai Nordbo29. juli 2012 kl. 21:23
Liverpool ser ud til at komme af med Alberto Aquilani. Pengene ser allerede ud til at være øremærket.
Alberto Aquilani blev i 2009 købt ind som afløser for Xabi Alonso, men han floppede for Liverpool. Sidenhen har han været lejet ud til Juventus og AC Milan, men nu ser et permanent skifte til at være på vej. Det skriver den engelske avis People.
Den klub som ser ud til at få fingrene i den 28-årige italiener er Fiorentina. De har eftersigende fået accepteret et bud på ca. 65 mio. kr.
Alberto Aquilani har ellers fået spilletid i Liverpools træningskampe i optakten til denne sæson, men den nyankomne manager – Brendan Rodgers – har ikke Aquilani med i sine planer.
Den løn som vil blive frigivet ved et Aquilani-salg vil Brendan Rodgers bruge på at hente sin tidligere spiller Joe Allen. Swansea menes at forlange omkring 80 mio. kr. for Allen.
Alberto Aquilani har indtil videre kun spillet 18 kampe for Liverpool.