Holland – VM-sølv skal blive til EM-guld
Af Stefan Weichert15. maj 2012 kl. 11:48
"The Oranje" skal nu forsøge at få revanche efter deres bitre nederlag i VM-finalen. Her tegner indkast.dk en profil af holdet, som har store stjerner som Sneijder, van Persie og Robben på holdkortet.
De endte som nummer to til VM efter en hårdt spillet finale. De skøjtede igennem kvalifikationen med kun et nederlag. Deres profiler er kampklare og har fået mere erfaring efter VM-slutrunden, men enhver succes afhænger af cheftræner Bert van Marwijk, da han skal få offensiven til at fungere. Her tegner indkast.dk en profil af Hollands landshold.
Kommentar
Efter præstation til verdensmesterskaberne, og den skræmmende form i EM-kvalifikationen, så er de nu en af de allerstørste favoritter til sommerens slutrunde. Oddsene er i øjeblikket otte gange pengene igen, men holdet har vist, at det kan bide skeer med selv de allerstørste.
Deres offensiv er deres primære force. Den består blandt andet af Robin van Persie, Wesley Sneijder og Arjen Robben. Deres forsvar derimod er mere middelmådigt, og det er der, hvor deres modstandere skal slå dem.
Holland er kommet i dødspuljen med Tyskland, Portugal og Danmark, hvor de er en af favoritterne til at gå videre. Holdet har dog tabt 0-3 til Tyskland i en venskabskamp, så niveauet skal højnes inden slutrunden, da både Portugal og Tyskland kan bide fra sig, og på en god dag så kan Danmark også snuppe point.
Holland spillede lige op med Spanien til VM og slog blandt andet Brasilien ud. Det er et udtryk for stor styrke, og hvis de når til semifinalerne, så kan alt ske. Holdet har lært en del af sidste års nederlag, hvilket Bert van Marwijk også fortalte til Tipsbladet.
- Vi er nogle erfaringer rigere, og det er det vigtigste. Jeg har fortalt spillerne, at erfaringerne fra VM er den bedste forberedelse, vi kan have til EM, udtaler Bert van Marwijk til Tipsbladet.
Dermed kan Hollands hold undgå den nervøsitet, som ramte holdet i finalen, hvis holdet skulle nå så langt igen.
- Det der overraskede mig mest ved finalen var, at mine spillere var utrolig nervøse. Meget mere end jeg havde forventet. Ikke alle, men mange kom over til mig inden kampen og sagde ”Træner, Jeg er helt utrolig nervøs. På en måde jeg aldrig har været på før.” Jeg svarede, at alle erfaringer modner. De gør dig stærkere, fortsatte cheftræneren.
Hollands chancer
Indkast.dk'tror på, at holdet når semifinalen, da de har en rigtig god offensiv. Deres defensiv er deres svage punkt, men til VM viste de, at den kunne holde til en finaleplads, og det er et tegn på kvalitet. Holdet lukkede dog otte mål ind i kvalifikationen, men det er dog kun et mere end Tyskland, men en del mere en Frankrig og Italien. Holdet skal dermed kompensere for defensiven ved at skabe flere mål.
Når holdet til semifinalen, så kan alt ske, og de ville kunne gå hen og vinde turneringen, men det afhænger af skader og evnen til at lave mål.
Spillestil
Holland spiller offensivt fodbold med en masse speed og teknisk snilde. De er også præget af spillere med en god sparketeknik, som kan blive farlige, hvis de bare får en smule plads. Holland spiller en klassisk 4-3-3, men den kan også kaldes for en 4-2-3-1. Holdet er præget af en kreatør, som plejer at være Sneijder, som ligger lige bag centerforwarden.
- Jeg vil gerne spille offensiv, flot fodbold. Det viste vi også til VM, men ikke i finalen. Det gjorde ingen af holdene, sagde Hollands cheftræner til Tipsbladet.
Nøglespillere
Holdets nøglespillere er på den offensive halvdel. Rafael van der Vaart, Dirk Kuyt og Ibrahim Afellay er alle spillere som kan gøre en forskel, men de tre største er Robin van Persie, Wesley Sneijder og Arjen Robben.
Robin van Persie
Han er Premier League-topscorer, og har båret meget af Arsenals hold igennem sæsonen. Han er god teknisk og altid målfarlig. Det er en spiller, som kan være væk i de første 89 minutter af kampen, men så afgøre kampen i det sidste minut.
Wesley Sneijder
Mange mente, at han skulle være blevet udnævnt til verdens bedste fodboldspiller efter VM, men det blev han ikke. I denne sæson har det ikke fungeret for ham i Inter, hvor han nogle gange under den nye træners ledelse har været forvist til bænkepladsen. Man skal dog ikke lade sig snyde. Han er en spiller, som kan toppe på det helt rigtige tidspunkt, og hvis han gør det, så bliver han en farlig mand.
Arjen Robben
Hans hold er i Champions League-finalen, og han har spillet en stor sæson i år. Han kan trække ind i banen og sende et af sine farlige hug af sted, men han kan også køre ned af kanten og gøre en af sine medspillere farlige.
Det er de offensive profiler, men selvom Holland er gå besat, så er de sårbare, da de ikke har den bredeste trup. De er derfor afhængige af at holde sig skadesfri.
Vejen til EM
Holland vandt gruppe E, hvor de spillede imod Sverige, Ungarn, Finland, Moldova og San Marino. Holland vandt alle kampe før de i sidste runde mødte Sverige på udebane. Der tabte Holland med 2-3, men det ændrede ikke ved den samlede stilling, hvor Holland vandt gruppen med tre point ned til Sverige på andenpladsen.
Hemmeligt våben
Ibrahim Afellay er Hollands hemmelige våben. Han spiller i FC Barcelona, hvor en skade har holdt ham ude i meget af sæsonen. Han beskrives af Bert van Marwijk, som Hollands største talent, og han kan vise sig at være det hemmelige våben, hvis han bliver helt klar og får gang i sin hurtighed. Det største problem for Afellay er, at han ikke har spillet meget for Barcelona i denne sæson, hvilket også hænger sammen med en knæskade, som har holdt ham ude i noget tid.
Bud på idealopstilling
4-2-3-1
Stekelenburg - Boularouz, Mathijsen, Heitinga, van der Wiel – de Jong, van Bommel - van der Vaart, Sneijder, Robben - van Persie
Træner
Hollands træner er Bert van Marwijk. Han er født den 19. maj 1952 i Deventer, Holland. I sin spillerkarriere har han spillet 468 kampe fra 1969-1988 i klubber som blandt andet Go Ahead, MVV Maastricht og AZ Alkmaar.
I sin trænerkarriere har han blandt andet trænet forskellige hollandske klubber, inden han blev landstræner.
1998-2000: Fortuna Sittard
2000-2004: Feyenoord
2004-2006: Borussia Dortmund
2007-2008: Feyenoord
2008- ? : Holland
Hollands cheftræner har svært ved at sætte målsætningen for årets slutrunde, da han er nervøs for skadessituationen.
- Vi har ikke helt den samme bredde og har ikke back-up spillere med den samme kvalitet som førstevalgene. Det er forskellen på de store nationer og lande som Danmark og Holland. Så skadesituationen nogle ugen før EM er helt afgørende for os. Derfor er det for tidligt at vurdere vores chancer, sagde Marwijk til Tipsbladet.
En ting er i hvert fald sikkert. Manden med taktiktavlen skal få offensiven til at fungere, hvis Holland skal vinde EM-slutrunden.
Slutrunde-historie
Holland har aldrig vundet VM, men de har været nummer to tre gange og blevet nummer fire en gang. De har dog vundet europamesterskabet en gang i 1988 og ellers kommet i semifinalen fire andre år, hvor det ikke blev til mere. Derudover har Holland tre tredjepladser ved OL og en enkelt fjerdeplads.

Mere om EM 2012:
Mere om Deltagerlande til EM2012: