Eriksen følges af Real Madrid
Af Nicolai Lynge30. apr 2012 kl. 17:17
Ifølge et hollandsk medie var Real Madrid til stede på lægterne for at overvære Ajax' sejr over Twente forleden.
Det er ingen hemmelighed, at danske Christian Eriksen er en ombejlet herre. Nu er interessen om den kreative fynbo måske blevet mere intens. Således skriver et hollandsk medie - De Telegraaf - at Real Madrid havde folk siddende på tribunen på De Grolsch Veste, hvor Twente tog i mod Ajax.
Her blev det til en 2-1-sejr til klubben, der topper Æresdivisionen, men som samtidig har en af Danmarks største stjerner rendende. Eriksen skulle endda have imponeret så meget i den kamp, så de udsendte spaniere var returneret til den spanske hovedstad med "sí".
Hvor Eriksens fremtid ligger, er fortsat usikkert. Hvad der dog står fast er, at flere af de største klubber jagter den unge dansker.