Torres og Chelsea smadrede QPR
Af Kristian Nielsen29. apr 2012 kl. 17:28
Den spanske angriber lavede hattrick, da Chelsea knuste QPR med 6-1 på Stamford Bridge.
Der var på forhånd lagt op til et intenst London-opgør, da Chelsea og Queens Park Rangers i dag tørnede sammen på Stamford Bridge. Det engelske fodboldforbund havde på forhånd aflyst den sædvanlige håndtryksseance, da Chelsea-kaptajn John Terry er beskyldt for racistiske ytringer mod Anton Ferdinand.
Det var dog ikke de to spillere, der var mest i fokus denne eftermiddag. Det var nemlig Fernando Torres, der stjal hele billedet. Den ellers uskarpe og kritiserede angriber brillerede med sit første hattrick i den blå Chelsea-trøje.
Inden Fernando Torres begyndte sit målshow efter små tyve minutter var Chelsea allerede på 2-0. Sturridge scorede allerede i kampens første minut, og kaptajn Terry udbyggede føringen efter 13 minutter.
Men efter 19 minutter viste Fernando Torres sit gamle målfarlige jeg. 3-0 til Chelsea. Blot seks minutter senere scorede spanieren sit andet mål, og efter små tyve minutter i anden halvleg kunne han lade sig hylde som en sand hattrick-helt.
I kampens slutning gjorde Malouda det til 6-0, inden Cisse pyntede på resultatet for QPR. Dermed kronede Chelsea en flot uge, og Fernando Torres ligner en, der har fået ordnet målnæsen.
Chelsea – QPR: 6-1 (4-0)
1-0: Sturridge (1)
2-0: Terry (13)
3-0: Torres (19)
4-0: Torres (25)
5-0: Torres (64)
6-0: Malouda (80)
6-1: Cisse (84)
