Palermo kan se frem til 37 milliarder
Af Niki Mogensen5. feb 2012 kl. 14:33
Maurizio Zamparini, præsident i Palermo, har fundet en gavmild investor.
Palermo kan måske se frem til en kapitalindsprøjtning på 37 milliarder kroner. Det fortæller klubpræsident, Maurizio Zamperini.
- Jeg har allerede fundet en investor. I midten af marts præsenterer vi et tre til fem års-projekt, som har som ambition at bringe Scudetto'en til Palermo inden for tre år, fortalte Zamperini til Gazzetta dello Sport.
Pengene skulle bliver tilført klubben i løbet af den tre-fem årige periode. Investoren, den arabiske forretningsmand Al Zubeidi, fortæller, at han til en start vil skyde imellem 750 millioner og 1,5 milliard ind i klubben med henblik på opførelsen af et nyt stadion.
Sicilianerne ligger for tiden på niendepladsen i Serie A, 16 point fra Juventus på førstepladsen. Fiorentina kan overhale dem, hvis de vinder deres kamp mod Udinese senere i dag. Det er i øvrigt aldrig før lykkedes klubben at vinde Serie A.