indkast.dk - Fodbold nyheder

 

Billede

Esbjerg
dukket i Haderslev

Af Niels Philip Kjeldsen

Kampen var reelt afgjort efter første halvleg, hvor Sønderjyske førte 3-0.

Esbjerg er kommet mareridts-agtigt fra start i den nye superligasæson. Efter en skuffende afslutning på sidste sæson, hvor bronzemedaljerne glippede i sidste spillerunde, skulle holdet ellers have oprejsning i starten af denne sæson, men tre nederlag i træk betyder nu, at klubben er superligaens nye bundprop.

Sønderjyske virkede på den anden side utroligt motiveret til dagens opgør, og kom da også godt i gang med det offensive spil. Sønderjyderne var som altid aggressive på bolden, og virkede som et hold der troede på deres chance imod et kriseramt Esbjerg-mandskab.

Den indstilling gav allerede pote efter 18 minutters spil, hvor Sønderjyske-spilleren, Henrik Bødker, åbnede scoringen med et flot langskud fra kanten af feltet: 1-0 til Sønderjyske. Esbjerg var ellers godt med i kampen, men var allerede 23 minutter senere stort set i sækken. Her stod den hele 3-0 til Sønderjyske, efter mål af Olafur Skulason og Kenneth Fabricius i hhv. det 38. og 41. minut. Pausestilling: 3-0 til Sønderjyske, og massere at snakke om for Ove Pedersen og hans mandskab.

I anden halvleg kom Sønderjyske aggressivt ud fra pausen, men viste også noget af det defensive spil, man kender Sønderjyderne så godt for. Esbjerg forsøgte i de sidste 45 minutter at pynte på resultatet, men havde svært ved at nedbryde Sønderjyskes defensiv. Holdet spillede sig dog frem til farlige chancer, der blev misbrugt af blandt andre Tim Janssen og Søren Rieks.

Sønderjyske har nu 6 point efter 3 kampe, imens Esbjerg fortsat har deres første point til gode i denne sæson.



2010-07-31 22:54








Indkast.Dk på Facebook



0.17441606521606 - nyhed - -nyhed_68954- - &adcode=kw1=0;kw2=0;kw3=0